Oficiální stránkyMarkvarticeokres Jičín

Památky a zajímavosti

Boží muka za Skuřinou

U silnice směrem k Zelenecké Lhotě, na rozcestí polní cesty k lesu, je zbytek Božích muk z r. 1843. Pomník byl v minulosti poničen vandaly a tak zůstal jen podstavec, obklopený čtyřmi lípami s podrostem barvínku.

Boží muka za Skuřinou 1

Bývalý hostinec ,,U Spartana'' s nástěnnými malbami

Taneční sál tohoto hostince je vyzdoben obrazy s mytologickými náměty potulného malíře F. Charouska z první poloviny 20. století.

Bývalý hostinec ,,U Spartana'' s nástěnnými malbami

Farská štěpnice

Asi 500 m od Markvartic vlevo od silnice k Rakovu je nad loukou slunečná stráňka, osázená starými ovocnými stromy. Je to krásné, klidné místo vhodné k odpočinku a rozjímání. Spolu s přilehlým lesíkem je oázou pro polní zvěř.

Farská štěpnice 1

Kamenný kříž v Příchvoji

Kamenný kříž stojí na konci obce, zhotoven r. 1807.

Kamenný kříž v Příchvoji 1

Kaple sv. Petra a Pavla v Příchvoji

Stojí uprostřed návsi a je dílem F. Hegera z 2. poloviny 18. stol.

Kaple sv. Petra a Pavla v Příchvoji 1

Kaplička P. Marie v Mrkvojedech

Před osadou Mrkvojedy se nachází kaplička z r. 1893, autorem sošky je J. Stuchlík z Jičína. Tomuto místu se říká ,,U Matičky‘‘.

Kaplička P. Marie v Mrkvojedech 1

Kaplička ve Hřmeníně

Odbočíme-li z hlavní silnice v obci doprava, dostanete se až ke kapličce. Byla postavena z příspěvků místních občanů r. 1900 a je zasvěcena Janu Křtitelovi. Obrazy namaloval pan Sucharda z Nové Paky.

Kaplička ve Hřmeníně 2

Keltská svatyně

JZ směrem, vlevo od Markvartic uprostřed polí, můžete odsud vidět dva pásy stromů, které udávají obrys lichoběžníku.

Keltská svatyně

Kostel sv. Jiljí a márnice - kostnice v Markvarticích

Historie kostela sv. Jiljí

Kostel sv. Jiljí a márnice - kostnice v Markvarticích

Mariánský sloup ve Hřmeníně

Mariánský sloup u silnice v obci pochází z r. 1763.

Mariánský sloup ve Hřmeníně 1

Markvartické lípy

Na počátku 18. století, současně se stavbou kostela, byly podél zdi vysázeny lípy. Když dožily, byly vysazeny ve stejném prostoru lípy jiné. Markvartické lípy patří k významným památným stromům v okrese a jako takové byly v roce 1996 zapsány do seznamu památek. Mohutná krásná lípa roste nedaleko odsud nad silnicí k Rakovu. Další letité stromy jsou v Rakově a ve Skuřině.

Markvartické lípy

Osada Spařence se zbytky hrádku

Po silnici k Dolnímu Bousovu kolem hostince ,,U Sparťana‘‘ se asi po 1 km dostanete do osady Spařence. Uprostřed osady, vlevo od silnice projdeme dolů k menšímu rybníku. Nad ním na skále můžeme vytušit zbytky valů tohoto malého hrádku nebo tvrziště.

Osada Spařence se zbytky hrádku 1

Pískovcová Kalvárie v Rakově

Pískovcová Kalvárie v Rakově pochází z dílny kameníka Jana Zemana ze Žernova z r. 1804. Je doplněna krásnými vzrostlými lípami.

Pískovcová Kalvárie v Rakově

Pomník na hřbitově ve Hřmeníně

Na místním hřbitově je také umístěn pomník a společný hrob čtyř místních občanů, obětí tragédie posledních dnů války.

Pomník padlým 1. světové války ve Skuřině

Odbočíme- li z hlavní silnice směrem do vsi, po pravé straně můžeme vidět pomník padlým 1. světové války, který dal zhotovit místní hasičský sbor u pana Ryby v Jičíně.

Pomník padlým 1. světové války ve Skuřině 1

Pramen Mrliny v Příchvoji

Západním směrem na konci vsi, pramení říčka Mrlina. Vtéká do místního rybníka a za vsí dále pokračuje lesnatým údolíčkem až do leštínských rybníků.

Pramen Mrliny v Příchvoji 1

Roubené domy

Markvartice s přilehlými obcemi se mohou pochlubit mnohými ukázkami lidového umění. Jsou to především roubené chalupy, stodoly a statky z počátku 19. století, nejznámější je dochovaný patrový dům s pavlačí v blízkosti kostela.

Sluneční kameny nad Hřmenínem

Asi 300 m jižně od telekomunikačního stožáru nad Hřmenínem, přes pole směrem na kopidlenský komín, naleznete na hranici katastru záhadné kameny s vytesanými znaky, připomínající slunce. Podle pověsti se zde stalo neštěstí.
Možná však jde i o jinou záhadu. Každopádně je to odlehlé, magické místo s úžasným rozhledem do kraje. Na jaře 2009 zde byla vysazena lípa a odkryt třetí sluneční kámen.

Sluneční kameny nad Hřmenínem

Smírčí kříž před markvartickým hřbitovem

Smírčí kříž u nového markvartického hřbitova patří mezi nejdéle známé kamenné památníky svého druhu. Jeho vyobrazení je již v prvním díle Ottova slovníku. Je dobře zachovaný, pravidelný se základnou do klínu, symetrickými rameny a neobvykle tvarovanou hlavou. Je označován za nejstarší známý kříž v Českém ráji, údajně zasvěcen Cyrilu a Metodějovi.

Smírčí kříž před markvartickým hřbitovem 1

Socha Kalvárie v Leštině

Na začátku osady stojí barokní pískovcový pomník – Kalvárie z r. 1807.

Socha Kalvárie v Leštině 1

Socha P. Marie v Příchvoji

Stojí u kaple sv. Petra a Pavla na krásném kamenném soklu. Zhotovena r. 1807. Je jistě dílem kameníka z proslulé rodiny Zemanů.

Socha P. Marie v Příchvoji 1

Socha sv. Václava u Hřmenína

Socha sv. Václava byla postavena přispěním občanů v r. 1898. Zhotovil ji sochař Alois Khun z Nové Paky. Nedaleko pod velkým kaštanem je také pramen potoka Javorky.

Socha sv. Václava u Hřmenína 1

Sousoší Kalvárie u Hřmenína

Sousoší Kalvárie za místním hřbitovem z r. 1763 z dílny turnovského sochaře a řezbáře Fr. Fialy bylo z velké části odcizeno a není doposud obnoveno.

Sousoší Kalvárie u Hřmenína 1

Sv. Jan Nepomucký ve Skuřině

Autor je z rodiny Zemanů z Tatobit a stojí na podstavci datovaném z roku 1772 s reliéfem sv. Isidora, jehož kult se šířil na Jičínsku ve 20. letech 18. století

Sv. Jan Nepomucký ve Skuřině 1

Zaniklá tvrz v loukách k Batínu

Pod Rakovem, vpravo od silnice k Batínu, vystupuje v bývalých bažinatých loukách nízký kopeček. Zdá se, že ho nestvořila příroda, ale že byl uměle nasypán. Jedná se skutečně o bývalou tvrz Okrouhlý, ve kterém až do husitských válek sídlili místní vladykové. Druhé, mladší panské sídlo bývalo severně od silnice k Leštině, nedaleko současného vodojemu.

Zaniklá tvrz v loukách k Batínu 1

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7
2
8
1
9
10 11 12 13 14 15
1
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mobilní rozhlas

Mobilní rozhlas

Počasí

dnes, pátek 21. 6. 2024
slabý déšť 26 °C 14 °C
sobota 22. 6. skoro jasno 26/13 °C
neděle 23. 6. zataženo 26/15 °C
pondělí 24. 6. zataženo 28/16 °C